• Dubai Airshow potwierdził potęgę Boeinga w świecie lotniczym

  Date: 2011.12.01 | Category: Ciekawe miejsca, Inne | Tags: ,,,

  W połowie listopada odbyła się jedenasta edycja pokazów Dubai Airshow. Trwające 4 dni wydarzenie przyciągnęło do portu lotniczego w Dubaju największą śmietankę branży lotniczej na świecie. Impreza lotnicza odbywa się od ponad 20 lat, cyklicznie co dwa lata organizowane są pokazy, które z każdym rokiem stają się coraz bardziej istotnym punktem w kalendarzu lotniczym. Dwa lata temu na pokazie obecnych było ponad 52 tysiące osób z całego świata, w tym roku liczba ta była o ponad jedną-piątą wyższa.

  Dubai Airshow

  O prestiżu wydarzenia świadczy wiele liczb, w tegorocznej edycji zaprezentowało się 1500 wystawców z całego świata zajmując łącznie ponad 200 tysięcy m kw. pojawiło się około 130 samolotów, a 22 z nich dały piękny pokaz. Oprócz osób prywatnych pojawiły się również oficjalne delegacje aż z 58 krajów świata. Również liczba dziennikarzy jest imponująca, bowiem pojawiło się ich ponad 1400, którzy reprezentowali różne media.

  Organizatorem pokazu była firma “Fairs & Exhibitions Ltd” przy współpracy z rządem Zjednoczonych Emiratów Arabskich, departamentem lotnictwa cywilnego oraz międzynarodowym portem lotniczym w Dubaju. Jak się można było spodziewać główną linią lotniczą i jednocześnie największym sponsorem była oczywiście linia Emirates.

  W przypadku producentów prezentujący najnowsze nowinki technologiczne byli oczywiście najwięksi gracze, czyli Airbus i Boeing. Pierwszy niestety nie zaprezentował się niczym szczególnym głównie statyczną wystawę modelu A330-200 oraz A330 w wersji cargo oraz samoloty korporacyjne, drugi natomiast mógł oficjalnie i na cały świat pochwalić się swoim najnowszym dzieckiem czyli maszyną 787 Dreamliner. Dubai Airshow to doskonała okazja do promocji samolotu w tej części świata. Również pod względem biznesowym targi dla amerykańskiego producenta okazały się owocne, bowiem linia lotnicza Emirates podpisała kontrakt na 50 maszyn typu Boeing 777-300ER z opcją rozszerzenia o 20 kolejnych samolotów. Wartość umowy wynosi bagatela 18 mld dolarów. Dzięki zamówieniu emirackiej linii lotniczej model 777 uzyskał tytuł najlepiej sprzedającej się maszyny w 2011 roku.

  Podczas tegorocznej edycji imprezy ważne skrzypce odegrali także Embraer oraz Bombardier, którzy pokazali światu swoje samoloty biznesowe.