• Holandia – kwiatowy dywan

  Date: 2014.10.21 | Category: Ciekawe miejsca | Tags: ,,,,,

  hollandTen nieduży kraj, położony nad Morzem Północnym, od dawna nazywany jest królestwem tulipanów, bowiem tych kwiatów są tutaj miliony. Pola, po horyzont, usłane są kolorowymi kobiercami, każdy, kto to zobaczy od razu się zachwyci.

  Miesiącem, w którym cała Holandia zamienia się w wielki kwiatowy ogród, jest kwiecień, ale przez całe lato w kraju jest bajecznie kolorowo. Na miejsce możemy dotrzeć na kilka sposobów, samochodem – podróż zajmuje około 10 godzin, lub samolotem, w dobie tanich linii lotniczych ceny za przelot rozpoczynają się od 100 zł.

  Wielu turystów wybiera na wypoczynek zachodnie wybrzeżeHolandii. Na miejscu czekają na nas nadmorskie promenady, nowoczesne hotele, i piękne pensjonaty wybudowane wzdłuż wydm. Jednym z bardziej urokliwych na wybrzeżu jest nowoczesne miasto Noordwijk, w którym nie znajdziemy wielu historycznych budowli. Jedną z nich jest wnosząca się przy promenadzie latarnia morska. Jak na nadmorski kurort przystało mnóstwo tu kawiarni, sklepów i kwiaciarni, w których sprzedawane są tulipany, hiacynty, narcyzy z pobliskich plantacji.19 kwietnia odbywa się tutaj święto Bloemencorso, czyli parada kwiatowych figur ustawionych na wielkich platformach, która dociera do różnych miast. Korowodowi towarzyszą poprzebierani ludzie, którzy tańczą i odgrywają komiczne scenki. Dodatkowo przygrywa im orkiestra.

  Tulipany we wszystkich możliwych kolorach można zobaczyć w Parku Keukenhof w miejscowości Lisse. Podobno rozkwita ich tutaj 7 milionów. Podziw budzą dywany usłane z krokusów, hiacyntów, żonkili i innych kwiatów. Warto również wybrać się na wycieczkę rowerową do Katwijk. Droga do tej letniskowej miejscowości wije się między malowniczymi wydmami. W Katwijk mnóstwo jest urokliwych uliczek i małych domków. W pejzażu miasteczka główną rolę odgrywa szeroki kanał z ujściem do morza i cumującymi przy brzegu łodziami, a także wznoszący się przy promenadzie gotycki kościół Andreaskerk.

  hollandNie małą popularnością cieszy się również miasto Haarlem, które leży pośród licznych kanałów. Historyczne centrum to wąskie uliczki ciasno zabudowane kamieniczkami. Nad GrooteMarkt, dawnym rynku, dominuje potężna bryła XV-wiecznego kościoła św. Bavo. Duże wrażenie robią też nadbrzeża rzeki Spaarne, bowiem na jednym z jej zakrętów stoi malowniczy wiatrak De Adriaan.

  W Noordwijk znajdują się pensjonaty i hotele wszystkich standardów. Za 4 dniowy pobyt (3 noclegi) zapłacimy dla jednej osoby wraz ze śniadaniem około 130 euro. Koszt wypożyczenia roweru na cały dzień to tylko 7 euro.

  Podobne artykuły znajdziesz tu: Katalog stron internetowych