• Irlandia, jaka jest

    Date: 2012.09.18 | Category: Podróże | Tags: ,,

    IrlandiaW dzisiejszych czasach, przy tak wielkiej ilości oferowanych nam przez przewoźników lotniczych promocji na tanie loty do Irlandii, mając odrobinę grosza w kieszeni, naprawdę nie trudno jest ją samemu odkrywać. Najczęściej kraj ten kojarzy się nam z Celtami, celtyckimi krzyżami, celtycką muzyką, starożytnymi ruinami, zielonymi wzgórzami, koniczyną, dniem św. Patryka, piwem Guinessem, irlandzką whisky, zespołem U2 i autorem powieści „Drakula” Bramem Stokerem oraz innymi znakomitymi pisarzami. Po przyjeździe do Irlandii to, co o niej wcześniej wiedzieliśmy oczywiście potwierdza się, ale nawet w największych przypuszczeniach nie jesteśmy wstanie przewidzieć, że może nas ona tak mocno zauroczyć.

    Irlandia zajmuje trzecią pod względem wielkości wyspę kontynentu europejskiego. Mawia się o niej, że jest wyspą mgieł i deszczu, które faktycznie obficie padają tu przez cały rok, zawsze warto jest mieć tu przy sobie parasol i kurtkę. Najlepiej jest przyjechać na zwiedzanie Irlandii w okresie od maja do końca września, czyli w sezonie turystycznym. Jest to najlepszy na wizytę okres ze względu na dłuższe dni i więcej słońca. W miesiącach tych znacznie dłużej otwarte są puby i restauracje, odbywają się najlepsze koncerty i festiwale, a także udostępniane są wszystkie turystyczne atrakcje tego kraju, jak muzea i zamki. Poza sezonem, czyli od połowy listopada do połowy marca większość hoteli, restauracji i atrakcji turystycznych jest zamknięta. Jedynie w stolicy Irlandii, Dublinie szczyt sezonu trwa okrągły rok.

    Choć jest to istne miasto sprzeczności, warto spędzić w nim trochę czasu. W położonej nad piękną i otwartą Zatoką Dublińską magicznej stolicy kraju, o dominację walczy młodość i nowoczesność oraz konserwatyzm i nostalgiczny tradycjonalizm, a wszystko przeplatane z historią niegdyś tu zamieszkujących Wikingów. Na każdym kroku widoczne jest ścieranie się starego porządku z wszędzie dostrzeganym patrzeniem w przyszłość. Do Dublina przyjeżdżamy zobaczyć jego stare, georgiańskie miejsca, takie jak place Fitzwilliam i Merrion. Stoją przy otoczone bardzo starannie wypielęgnowanymi ogrodami ceglane domy z ozdabiającymi je okazałymi drzwiami. W irlandzkiej stolicy trzeba również zajrzeć na Grafton Street, gdzie mieści się większość miejskich muzeów i galerii. Zabytków zachowało się tu niewiele, są nimi zaledwie Zamek Dubliński i dwie katedry, Christchurch i św. Patryka.

    Przepływająca przez Dublin rzeka Liffey, dzieli miasto na odmienne w charakterze dwie dzielnice. Jedną bogatszą i nowoczesną i drugą zamieszkiwaną przede wszystkim przez robotników. Kosmopolityczny Dublin przez cała dobę i rok, tętni wprost życiem. Widoczne jest to szczególnie w wypełnionej pubami, klubami, galeriami i restauracjami dzielnicy Temple Bar. Warto wieczorem udać się do pubu i przy muzyce na żywo napić się podobnież działającego, jak afrodyzjak, znanego ze swojego słodko-gorzkawego smaku, ciemnego piwa Guiness, Świetna atmosfera i dobra zabawa jest tu gwarantowana.