• Lotnisko w Gdyni jeszcze w tym roku

  Date: 2013.04.18 | Category: Loty | Tags: ,,,,

  Nowy terminal na lotnisku Gdynia Kosakowo ma zostać oddany do użytku w trzecim kwartale tego roku. Będzie to drugi port lotniczy Pomorza, który rocznie ma mieć przepustowość 500 tyś. pasażerów. Poza tym na części lotniskowych terenów ma być prowadzona działalność hotelowa i konferencyjna.

  Lotnisko Gdynia

  Wykonano

  Oddany został już drugi z ważnych na lotnisku obiektów, czyli budynek lotniskowej straży pożarnej, będący również siedzibą zarządu spółki. Umeblowano jego pomieszczenia i przeprowadzono już do nowego miejsca pracowników. Gotowa jest również droga dojazdowa do gdyńskiego portu lotniczego wraz z instalacjami technicznymi, mediami, ciągami dla pieszych i rowerzystów, parkingami i ulicznym oświetleniem. Dokonano na lotnisku modernizacji płyty postojowej dla samolotów kategorii A i B, zainstalowano też łącze światłowodowe. Dobiega końca również montaż ogrodzenia. Trwa załatwianie formalności uzyskania koniecznych certyfikatów, bez których żadne nawet najlepiej wyposażone lotnisko funkcjonować nie może.

  Co dalej

  By uruchomić gdyńskie lotnisko trzeba jeszcze zamontować odpowiednie systemy i wyposażyć terminal w konieczne urządzenia. Port lotniczy liczy, że niezbędną aparaturę, czyli system bezpieczeństwa i pomocy nawigacyjnych zamontuje już do połowy roku. Będzie też jeszcze musiał się pojawić system informacji lotniskowej. Trwają aktualnie procedury przetargowe na dostawę wraz z instalacją systemu obsługi bagażu urządzeń, jak i na system kontroli bezpieczeństwa, zarówno pasażerów, jak i bagaży. Docelowo w hali odlotów ma stanąć sześć stanowisk odpraw z bagażem rejestrowanym, a także system wykrywania materiałów wybuchowych. Ustawione też zostaną stacje operatorskie i do badania ponadwymiarowych bagaży urządzenia. Z kolei w hali przylotów wygrana firma zamontuje taśmociągi, urządzenia do kontroli celnej bagaży i tzw. karuzelę. W wyniku innego przetargu, wyłoniona firma wybuduje na potrzeby lotniska bazę paliw, czyli: budynek administracyjno-biurowy, laboratorium, zbiorniki magazynowe, stanowiska do załadowania i rozładowania cystern. Dokona też prac budowy rurociągu, przyłącza kanalizacji sanitarnej i deszczowej, montażu oświetlenia, ogrodzenia i innych.

  Kto będzie gdyńskie lotnisko obsługiwał

  Na początku lotnisko będzie wykorzystywane przez samoloty typu B, a więc business jety i awionetki. W przyszłości jednak będą też mogły na nim lądować samoloty klasy C, a więc takie, którymi operują czarterowe linie lotnicze. Na czarterowe przeloty będzie trzeba poczekać kilka lat, a na uruchomienie rejsów regularnych nawet 10-15 lat. Potrzeba do tego m.in. rozbudowy jednej z dróg kołowania i przystosowanie do obsługi takich samolotów infrastruktury lotniska. Jeden z pasów startowych gdyś kiego portu, ten o długości 2,5 km i 60 m szerokości będzie przeznaczony dla lotów cywilnych, a drugi o długości 580 m i szerokości prawie 50 m, wykorzystywany będzie przez wojsko.