• Na czym polega przewaga tanich linii lotniczych ?

  Date: 2013.03.01 | Category: Linie lotnicze | Tags: ,,

  Tanie linie lotniczeTanie linie lotnicze niewątpliwie stanowią konkurencję dla wszystkich dużych linii lotniczych. Swoim klientom mogą zaoferować tanie latanie głównie dlatego, że ich lotniska są bardziej oddalone od miejsca docelowego, niż lotniska tradycyjnych przewoźników. W ich ofercie są głównie przeloty na najbardziej popularnych trasach. Wiele oszczędność znaleźli m.in. poprzez rezygnację z serwowania posiłków i napojów, ogólnodostępnej prasy na pokładzie, pełnej obsługi bagażowej czy innych udogodnień w trakcie lotu. W praktyce pozwoliło to wejść na rynek z niższą cenę za przelot. Bardzo często cena biletu lotniczego jest uzależniona od tego kiedy nastąpi rezerwacja na dany lot, istnieje nie pisana zasada: im wcześniej tym taniej. Kupując bilety tuż przed lotem ceny są dużo wyższe – stanowi to jedną z kilku wad tanich linii lotniczych.

  Główną strategia tanich linii lotniczych jest bezpośrednia sprzedaż biletów np. przez Internet czy telefon, brak tradycyjnych biur obsługi pasażera ogranicza generowanie kosztów. Często nie posiadają umów z biurami podróży, czyli jednostek pośredniczących, przez co automatycznie cena jest niższa. Dla jednych to jest plus dla innych spora wad, gdyż koszty połączenia telefonicznego z infolinia niskokosztowego przewoźnika są bardzo wysokie. Inną oszczędnością jest to, że klient po zakupieniu biletu musi sam sobie wydrukować kartę pokładową, jeśli tego nie zrobi, na lotnisku musi sporo zapłacić, często więcej niż warty był sam bilet. Podróż z tanim przewoźnikiem to także ściśle określony rozmiar naszej torby, gdy będzie ona większą, koszty przelotu także wzrosną. Tanie linie starają się usadowić jak najwięcej pasażerów. Efekt taki możliwy jest dzięki mniejszym odstępom między siedzeniami.

  W ofercie tanich linii lotniczych są dwa rodzaje biletów droższe, które można zwrócić, oraz tańsze, z którymi nic nie można zrobić w przypadku jakichkolwiek problemów z winy przewoźnika.

  Niska cena samego biletu powoduje, że opłata za nadbagaż jest wysoka, również forma płatności ogranicza się jedynie kart płatniczych, bardzo często występuje problem z płatnością nawet przelewem. Niestety nie każdy posiada kartę płatniczą, którą może zapłacić w Internecie.

  Wybierając się w podróż tanimi liniami lotniczymi należy więc pamiętać o kilku podstawowych zasadach, po pierwsze, im wcześniej kupimy bilet tym jest on tańszy. Po drugie ważne jest, by dobrze zapoznać się z warunkami przewozu, jakie oferuje każda z tych linii lotniczych, co obejmuje cena biletu lotniczego oraz to, że najbardziej opłacalna podróż tymi liniami to podróż z bagażem podręcznym i jeśli to możliwe z odprawą online.

  Nim zarezerwujemy nasz lot koniecznie trzeba sprawdzić wszystkie opłaty dodatkowe jakie nas czekają, oprócz ceny biletu i to jak daleko od centrum jest oddalone lotnisko, na którym wylądujemy, żeby nasz przelot i koszt dojazdu od lotniska do centrum miasta nie okazał się dużo większy niż koszt przeloty tradycyjnymi liniami.