• Polska dusza Lwowa

  Date: 2015.04.01 | Category: Ciekawe miejsca | Tags: ,,

  lwówWeekend z odrobiną historii i sztuki, to rewelacyjny pomysł, szczególnie szare listopadowe czy styczniowe dni. Takie krótkie wczasy wymuszają niezbyt dalekie destynacje, dlatego dziś polecamy Wam podróż do Lwowa.

  Przepiękne miasto przy naszej wschodniej granicy leży nad rzeką Pełtew. Stare miasto jest niezwykle klimatyczne, a najpiękniej prezentuje się ze wzgórza Wysoki Zamek. Lwów, choć leży obecnie na Ukrainie od zawsze był miejscem, gdzie mieszały się narodowości, kultury i religie. Miasto do dziś jest zamieszkiwane przez Polaków, Rosjan, Węgrów, Ormian oraz Żydów, a jego historia pokazuje ile spuścizny zostało po ich przodkach. Najwięcej śladów przeszłości znajdziemy na lwowskich cmentarzach, np. cmentarzu Łyczakowskim. Nekropolia istnieje od 230 lat, podczas których swoje miejsce po śmierci znalazło prawie 400 tysięcy osób. O cmentarz dbało setki ogrodników, nagrobki wykonane są przez największych rzeźbiarzy, a w ostatniej drodze zmarłym towarzyszyli wybitni poeci. Nagrobek adiunkta Ludwika Markowskiego i jego żony jest prawdziwym dziełem sztuki. Postać kobiety leżącej na łożu śmierci z kwiatami w ręku robi niezwykłe wrażenie. Tutejszy kościół mimo sowieckiej zagłady działał cały czas. Jego barokowe wnętrze przetrwało w stanie niezniszczonym.

  Jednym z sektorów cmentarza jest kwatera Obrońców Lwowa. Pochowani są tutaj polscy młodzieńcy (Orlęta Lwowskie), którzy w 1918 roku przez 3 tygodnie bronili miasta i zginęli. Kiedy Lwów został opuszczony przez Austriaków, miasto opanowali Ukraińcy, śmierć poniosło ponad 2800 osób, jednak w 1919 roku Lwów znów był Polski.

  We Lwowie Polska jest widoczna na każdym kroku, polskie szkoły, polskie nazwy ulic oraz polska Bazylika katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, bowiem w XIV wieku została ufundowana przez Kazimierza Wielkiego. To właśnie tutaj m.in. odbyły się lwowskie śluby polskiego króla.

  Wizytówką miasta, którą zdecydowanie trzeba odwiedzić jest Lwowski Narodowy Akademicki Teatr Oper i Baletu zwany wcześniej Teatrem Wielkim. Obiekt posiada bogato zdobioną fasadę, a wnętrze w niczym jej nie ujmuje. Przed spektaklem tak jak kilkadziesiąt lat temu, można kupić kwiaty u ulicznej kwiaciarki w tradycyjnym stroju.

  Lwów jest położony 80 km od wschodniej granicy z Polską, dlatego najlepszym środkiem transportu jest samochód lub autokar. Miasto posiada regularne połączenie autobusowe m.in. z Warszawa, Rzeszowem, Katowicami. Z noclegiem we Lwowie nie ma większego problemu. Hotele dostępne są na każdą kieszeń. Pokój dwuosobowy w hotelu trzy lub czterogwiazdkowym kosztuje ok 100 zł, taniej nocleg oferuje lwowska Polonia, u której możemy znaleźć kwatery prywatne.