• Święte i piękne

  Date: 2014.06.10 | Category: Podróże | Tags: ,,,,

  LourdesU podnóża Pirenejów we Francji, nad rzeką Gave de Pau, położony jest jeden z największych na świecie ośrodków kultu maryjnego, cel pielgrzymek z całego świata, również z Polski, Lourdes. Dla osób starszych autokarowy wyjazd w te strony z uwagi na odległość jest męczący. Jednak 10 km od miasta znajduje się międzynarodowy port lotniczy, na którym lądują m.in. tanie linie lotnicze Ryanair. Z Polski do Lourdes dostaniemy się z tym przewoźnikiem przez Londyn lub Mediolan.

  Cuda się zdarzają

  Sanktuarium w Lourdes każdego roku odwiedza ok. 6 mln pielgrzymów, z których 80 tys. to chore osoby przybywające tu z nadzieją dokonania się cudu. Od 11 lutego do 16 lipca 1858 r. miały tu miejsca objawienia, którym towarzyszyły cudowne uleczenia. Objawień tych doświadczyła mająca wówczas 14 lat dziewczynka Bernadetta, ale szczególnie jedno, wywarło ogromne wrażenie na kapłanach bowiem była ona zbyt małą, by usłyszeć o ogłoszonym 4 lata wcześniej przez Piusa IX dogmacie Niepokalanego Poczęcia, a tak się właśnie przedstawiła objawiona jej Matka Boska.

  Źródełko wiary

  Efektem rozgłoszenia objawień były ściągające do Lourdes tłumy wiernych i sceptyków. Do dziś dnia potrzebujący duchowego wsparcia pielgrzymują w swoich intencjach do groty Massabielle, gdzie Bernadetta doznawała objawień. W grocie umieszczona jest w niej prawie 2 m wysokości figura Matki Bożej z Lourdes. W tylnej części groty znajduje się odkryte przez dziewczynkę źródło, za którego to przyczyną następowały od pierwszych dni objawień cudowne uzdrowienia. Dziś źródełko jest przesłonięte szkłem. Do stojącej tu metalowej puszki wierni wrzucają swoje prośby i modlitwy, które codziennie są zbierane i palone.

  Miejsca objawień

  Pięknych świątyń w Lourdes jest więcej. Wrażenie robi wyrastająca prosto ze skały Massabielle, gdzie znajduje się Grota Objawień, neogotycka Bazylika Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny z XIX w. Trzecią w kolejności świątynią, jaką wybudowano na terenie sanktuarium jest Bazylika Różańcowa. Ciekawa jest zmodernizowana w 2007 r. jej fasada, która przedstawia tajemnice światła. Przed tą świątynią znajduje się duży Plac Różańcowy. Największy z kościołów to mogąca pomieścić 25 tys. wiernych, podziemna Bazylika św. Piusa X. najmłodszym z ośrodków kultu jest Kościół św. Bernadetty. Zbudowano go w miejscu, gdzie stała podczas osiemnastego, już ostatniego objawienia dziewczynka.

  Turystyczne Lourdes

  Oferuje oprócz sanktuariów wiele innych atrakcji. Jedną z nich jest stojący w samym centrum miasta nad stromym urwiskiem, zamek Le Chateau Fort. Jest i drugi zamek pod Lourdes, średniowieczny Mauvezin. Roztacza się z niego przepiękna panorama na miasto. Frajdą w sezonie letnim jest 3,5 godz. przejażdżka najwyżej biegnącą kolejką wąskotorową w Europie, kolejką Le Petie Train d’Artouste, w czasie której przewidziany jest półtoragodzinny przystanek niedaleko jeziora Artouste. Poza tym wielkich doznań wizualnych dostarczają malownicze krajobrazy otaczających Lourdes dolin.