• Tanie linie lotnicze na lotnisku w Modlinie

  Date: 2011.11.02 | Category: Linie lotnicze | Tags: ,,,,,

  lotnisko w modlinie

  Warszawa buduje nowe lotnisko w Modlinie, które ma przyciągnąć tanie linie lotnicze. Sam terminal nabiera ostatecznych kształtów, trwają również rozmowy z kilkoma przewoźnikami na temat potencjalnych połączeń.

  Prace trwają od zeszłego roku, na wiosnę z ziemi wystawały zaledwie pierwsze slupy i część fundamentów, dziś budowa wygląda imponująco, autorem terminalu jest Stefan Kuryłowicz, który zmarł tragicznie w czerwcu w wypadku awionetki.. Sama bryła to kombinacja szkła i metalu. Konstrukcja opiera się 18 wielkich dźwigach. Znajdą się w nim 21 stanowiska do odprawy i cztery tzw. bramki do samolotów.

  Budowa zostanie wykończona w trakcie zimy, tak by odbiór techniczny możliwy będzie w kwietniu przyszłego roku. Termin ten potwierdza główny wykonawca budowy, firma Mostostal Warszawa. Oprócz terminalu firma odpowiedzialna jest za budowę parkingów oraz dróg przy lotnisku.

  W lotniska w Modlinie korzystały samoloty wojskowe, jednak tamtejszy pas startowy był nie wystarczający, przebudowa i dostosowanie go do wymagań maszyn cywilnych jest najbardziej kosztowną częścią projektu. Całkowity koszt przewidywany jest na bagatela 107 mln złotych.

  Firma Erbud ułożyła już większość nowej nawierzchni, w tym całą środkową część z asfaltu i jeden z dwóch betonowych krańców, gdzie samoloty będą “siadać” kołami na pasie. Przeważająca część prac na drodze startowej i na drogach kołowania też ma się skończyć przed zimą jeszcze w tym roku.

  Władzie przekonują, że już w czerwcu wystartują pierwsze samoloty tanich linii lotniczych. Niestety lotnisko nie będzie wykorzystywane w czasie trwania Euro 2012. Z lotniska korzystać będą przede wszystkim tanie linie oraz linie czarterowe. Władze lotniska dla wszystkich zainteresowanych maja atrakcyjna ofertę opłat lotniskowych. Niestety nie wiadomo do końca, kiedy uda się uruchomić regularne połączenia, najpierw trzeba zdobyć konkretne pozwolenia na użytkowanie obiektu.

  Do Modlina można dojechać na kilka sposobów, trasą gdańską z Pragi, drogą przez Jabłonnę. Mostostal buduje olbrzymi płatny parking, natomiast koleje Mazowieckie planują uruchomienie bezpośredniego połączenia, choć budowa linia przeciąga się i ma trwać do 2013 roku. Do tego czasu podróż zakończy się na stacji Modlin, dalej czekać będą autobusy.

  Lotnisko w Modlinie