• Uchwycić moment

  Date: 2014.12.08 | Category: Linie lotnicze | Tags: ,,,,

  Na 30 niezwykłych fotografiach przedstawiono 85 lat historii polskich linii lotniczych LOT. Uwiecznione zostały najważniejsze wydarzenia związane z krajem między innymi wizyta Rolling Stones, która miała miejsc prawie 50 lat temu, postać świętej Łucji wysiadająca z podniebnej maszyny czy polska załoga lotnicza (szczególnie płci pięknej) na tle egipskich piramid. Ta unikatowa wystawa przez ostatnie 2,5 miesiąca gościła w najważniejszych miastach takich jak Kraków, Poznań, Wrocław czy Gdańsk.

  lot

  Przyglądając się dokładnie fotografią możemy dostrzec wybitne postacie, które niegdyś korzystały właśnie z usług polskiego operatora. Na jednej z nich uchwycony został sam prezydent Ignacy Mościcki, który przybył na obchody 10-lecia LOT-u, które odbyło się w 1939 roku. Głowa państwa, jak zawsze wystąpił w błyszczącym, czarnym cylindrze – jego znak rozpoznawczy. Inne osobistości to przede wszystkim Anna German, Jan Englert, Roman Polański, Irena Santor, Lucélia Santos i Juliette Gréco.

  Barbara Pijanowska-Kuras, rzecznik polskich linii PLL LOT, przyznaje, obejrzenie wystawy, pozwoliło odbyć niesamowitą misji w czasie, podczas której nie raz trzeba było poddać się ogarniającemu nas wzruszeniu. 30 zdjęć prezentujących niezwykłą historie polskiego lotnictwa wybrano z ponad kilku tysięcy odbitek. Zdaniem Pijanowskiej-Kuras wystaw przywołała same dobre wspomnienia po tych 85 latach działalności.

  Wystawa została realizowana wspólnie z National Geographic Polska. Dyrektor artystyczny NGP, Wojciech Franus przyznaje, że w dzisiejszych czasach media pożarły dawny urok fotografii. Kiedyś chwila, w której błysnął flesz była wyjątkowo, zaplanowana, dotyczyła ważnego wydarzenia. Fotografowano tylko to, co było konieczne. Każdy słyszał o Rolling Stones w Polsce, światowej trasie koncertowej Anny German czy występach Boney M. Nie każdy jednak wiedział, że im na każdym możliwym kroku towarzyszył PLL LOT. Franus pięknie podsumował fakt, że „Wystawa LOT-u jest kolejną prezentacją zdjęć wartych ocalenia od zapomnienia”.

  Trasę po Polsce magiczno-historyczna wystawa rozpoczęła się od Krakowa. Fotografie wystawiono dla publiczności w Galerii Krakowskiej. Kolejne dwa tygodnie zdjęcia gościły we Wrocławiu (CH Magnolia, 6-19 kwietnia), następnie w Poznaniu (City Center, 4-17 maja) i Gdańsku( Galeria Pomorze, 19 maja-1 czerwca). Rzecz jasna do wszystkich miejsc wstęp był darmowy.

  Od początku 2014 polski przewoźnik PLL LOT celebruje 85 już urodziny. Jeżeli popatrzeć na statystyki to można powiedzieć, że jest to jedna z najstarszych europejskich linii lotniczych, która zajmuje trzecie miejsce w czołówce tego zestawienia. Polski przewoźnik od zawsze prezentował się pod tą samą nazwą i logiem. Organizowana wystawa jest uwiecznieniem poszczególnych etapów historycznych oraz ważnych wydarzeń kulturowych związanych z naszym krajem i lotnictwem cywilnym.

  lot